Home »  Americká armáda 1939-1945  »  Uniformy a vybavení »  Americká maskovací uniforma a její nasazení v Evropě

Americká maskovací uniforma a její nasazení v Evropě

Autor: Daniel Malý

Podoba příslušníka 41. pluku mechanizovaní pěchoty americké 2. obrněné divize ("Hell on Wheels") během bojů v Normandii v rámci operace COBRA, červenec 1944. Celý článek je ke stažení ve formátu PDF.


Průvodní text:

Mezi nejsilnější bojové jednotky americké armády v letech 2. světové války patřily jednoznačně její obrněné divize, do jejichž stavů vedle obrněných vozů, tanků a jejich posádek náležela také takzvaná mechanizovaná pěchota využívající na rozdíl od klasických pěších jednotek mobility těchto divizí. Níže vyobrazený příslušník americké armády náleží do stavu 41. pluku mechanizované pěchoty, 2. obrněné divize "Hell on Wheels", která v rámci evropského bojiště v letech 1944–1945 prošla od břehů francouzské Normandie, severní Francií a skrze belgické Ardeny až do centra samotného nacistického Německa. Zde je voják konkrétně zachycen na konci července během probíhající operace Cobra, jejímž cílem bylo prolomení německých linií v Normandii dál do nitra Francie. Právě vojáci zmíněné jednotky byli jedni z mála, které armáda během července 1944 pokusně vybavila netradičními a speciálními dvoudílnými maskovacími uniformami (kalhoty a blůza), které vznikly na základě vývoje v letech 1942–1943. Zde je třeba zmínit, že americká armáda ve vývoji maskovacích uniforem nejenom oproti německé značně zaostávala a tak tomu zůstalo po celou dobu války. Na této uniformě byl využit maskovací vzor přezdívaný jako "Duck Hunter", který využíval kombinaci různobarevných polí v zelených a hnědých odstínech. Tento typ maskovacího potisku byl také využíván americkou námořní pěchotou (USMC) na tichomořském bojišti, ale je třeba podotknout, že není zcela totožný a v některých ohledech se mírně od armádního lišil. Střih těchto uniforem byl oproti používaných USMC zcela rozdílný a kopíroval styl dříve zavedených armádních HBT kompletů v jednotné zelené barvě. Tyto armádní maskovací komplety byly nošeny přes standardní vlněnou uniformu. Jak již bylo naznačeno, jejich použití v bojových operacích v rámci evropského bojiště nemělo dlouhého trvání a bylo značně omezeno pouze na několik vybraných jednotek během července 1944, kdy probíhalo jejich testování v reálných bojových podmínkách. Již během srpna 1944 docházelo k jejich postupnému stahování, kdy jedním z uváděných důvodů pro jejich další nevyužívání byla zaměnitelnost s německými maskovacími vzory.


 


Seznam položek:

1) Helma M1 s maskovací síťkou a jutou / Helmet, Steel, M1
2) Vlněná košile / Shirt, Flannel, OD, Coat Style, Special
3) Nábojové rámečky do pušky M1 Garand / M1 Garand En-Bloc Clips
4) Ruční granát Mk II A1 / Grenade, Hand, Fragmentation, Mk II A1
5) Bandalír na munici / Ammunition Bandolier
6) Svítilna TL-122A / Flashlight, TL-122A
7) Bajonet M1/ Bayonet, M1
8) Puška M1 Garand / Rifle, Caliber .30, M1
9) Spinky M-1938 / Leggings, Canvas, M-1938, Dismounted
10) Služební kotníkové boty / Shoes, Service, Reverse Upper
11) HBT maskovací blůza / Jacket, Herringbone Twill, Camouflage
12) Nábojový opasek M-1923 / Belt, Cartridge, Cal .30, M-1923, Dismounted
13) Nosné popruhy M-1936 / Suspenders, Belt, M-1936
14) Pouzdro na lékárničku M-1924 / Pouch, First-Aid Packet, M-1924
15) Polní láhev M-1910 s obalem M-1910 / M-1910 Canteen; Cover, Canteen, Dismounted, M-1910
16) Polní lopatka M-1910 v obalu M-1910 / Shovel, Intrenching, M-1910; Carrier, Shovel, Intrenching, M-1910
17) HBT maskovací kalhoty / Trousers, Herringbone Twill, Camouflage


Popis:

1) Helma M1 s maskovací síťkou doplněnou jutou / Helmet, Steel, M1
Voják je vybaven helmou typu M1, která byla zavedena oficiálně do americké armády v červnu 1941, aby nahradila zastaralou talířovou přilbu modelu M-1917A1 pocházející již z dob první světové války. Tento nový typ se skládal ze dvou oddělených částí a to ocelové skořepiny, do které se vkládal druhý díl v podobě lehké laminátové vložky – tzv. "Lineru". Ten obsahoval stahovací popruhy nastavitelné na libovolnou velikost hlavy, což oproti jiným armádám bylo velmi inovativní řešení, jak se vyhnout výrobě vnitřků přileb určených pro konkrétní velikosti hlavy. Samostatně byla tato vložka využívána například při přehlídkách či jiné nebojové činnosti. Ocelová skořepina mohla po vyndání lineru vojákům zase posloužit jako polní umyvadlo při holení. Vzhledem k použití maskovací uniformy byla helma opatřena také maskovací síťkou doplněnou propletenými ústřižky juty pro celkový lepší maskovací efekt. Tento typ helmy byl nadále využíván i dlouhá desetiletí po skončení 2. světové války v mnoha armádách celého světa.

2) Vlněná košile / Shirt, Flannel, OD, Coat Style, Special
Voják je vybaven standardní vlněnou košilí určenou pro všechny složky armády, jejíž výrobní provedení bylo autorizováno během roku 1934 a posléze několikrát mírně modifikováno. Tento model byl ušit z vlněného flanelu světle olivové barvy, měl dvě náprsní kapsy a zapínání bylo řešeno pomocí sedmi malých plastových knoflíků. Tato košile byla nošena jak do bojových podmínek, tak i ke služební a vycházkové uniformě. Voják má na sobě mimo košili i vlněné kalhoty, které jsou však celé skryty pod maskovací uniformou.

3) Nábojový rámeček do pušky M1 Garand / M1 Garand En-Bloc Clip
Zachycený plechový rámeček sloužil k upnutí celkem 8 nábojů ráže .30-06 Springfield. Zajímavostí je, že se tento nábojový rámeček vkládal do pušky s náboji jako celek a k jeho automatickému odhození z nábojové schránky zbraně došlo po vystřílení munice. Není však pravdou zažitý mýtus, že nejde z pušky jakkoliv vyndat dříve než dojde k vystřelení všech osmi nábojů.

4) Ruční granát Mk II A1 / Grenade, Hand, Fragmentation, Mk II A1
Standartní fragmentový granát používaný americkou armádou během druhé světové války, jež byl zaveden do užívání již v roce 1918 na základě modernizace staršího typu. Tento granát si pro svůj charakteristický tvar vysloužil přezdívku "ananas". Do pohotovostního stavu se granát uváděl vytržením přepravní pojistky - závlačky s kroužkem, za současného přidržení hodové pojistky - podélné kovové páky. K vlastní explozi došlo zhruba pět vteřin po uvolnění hlavní pojistky.

5) Bandalír na munici / Ammunition Bandolier
K nesení další munice, v tomto případě nábojových rámečků do pušky M1 Garand, mimo nábojový opasek sloužil vojákům takzvaný bandalír. Ten byl vyroben z bavlněného plátna a rozdělen celkem do šesti oddělených kapes, kdy každá pojmula po jednom nábojovém rámečku. To znamená, že jeden bandalír obsahoval celkem dalších 48 nábojů .30-06 Springfield.

6) Svítilna TL-122A / Flashlight, TL-122A
Z náprsní kapsy vojákovi blůzy vykukuje ruční svítilna TL-122A. Jednalo se o běžnou osobní baterku využívanou americkou armádou. Ta byla celokovové konstrukce elkového tvaru a její napájení bylo zajišťováno pomocí dvou suchých galvanických článků. Zapínání probíhalo pomocí posuvného přepínače a svítilna měla také stiskací tlačítko využitelné například při vyťukávání Morseova kódu. Během války se dočkala modernizace v podobě verze TL-122B a C, které byly vyrobeny již z bakelitu.

7) Bajonet M1 / Bayonet, M1
Bajonet M1 byl samozřejmou součástí výstroje každého vojáka vyzbrojeného puškou M1 Garand. Tento model bajonetu vycházel ze staršího typu M-1905 (určený pro M1903 Springfield), potažmo M-1942, kdy byla nově čepel bajonetu vyráběna na délku 10 palců místo původních 16. Tento model byl zaveden do výroby v březnu 1943 a byl dodáván s laminátovým pouzdrem, které se buď upínalo na opasek či na bok polního batohu. Zajímavostí je, že vedle nové produkce řada bajonetů typu M1 vznikla přímo seříznutím starších bajonetů typu M1905.

8) Puška M1 Garand / Rifle, Caliber .30, M1
Výzbrojí vojáka je samonabíjecí puška typu M1 Garand ráže 7,62 mm využívající náboj .30-06 Springfield. Tato zbraň se svého oficiálního zavedení do amerických ozbrojených sil dočkala již během roku 1936 a měla se v následujících letech stát páteřní zbraní americké armády s cílem nahradit starší zavedenou opakovací pušku modelu M1903 Springfield. Její masivní rozšíření mezi bojové jednotky však proběhlo až teprve se vstupem Spojených státu amerických do války roce 1941. Tato samonabíjecí puška je atypická především pro svůj nabíjecí systém fungující za pomoci speciálních nábojových rámečků s kapacitou 8 nábojů. Jedná se o standardní a nejmasověji využívanou zbraň amerických ozbrojených sil v době 2. světové války.

9) Spinky M-1938 / Leggings, Canvas, M-1938, Dismounted
Spinky neboli také kamaše se využívaly do pole ke všem typům kotníkové obuvi. Jejich primárním cílem byla ochrana spodní části nohou a bot před vnějšími nežádoucími vlivy (např. vlhka, bláta) a také uchycovaly nohavice kalhot do pevné pozice a zabraňovaly tak jejich plandání. Tyto spinky byly oproti jiným armádám atypického provedení a jejich vzhled vznikl již během první světové války. Byly vyrobeny z režného plátna v barvě OD 3 a zavazování bylo řešeno za pomoci tkaničky, která se uchycovala do kovových háčků. Vyráběny byly v několika velikostech dle tělesných proporcí daného vojáka.

10) Služební kotníkové boty / Shoes, Service, Reverse Upper
Tyto služební kotníkové boty byly do užívání zařazeny během června roku 1943. Jednalo se o ekonomičtější výrobní provedení starších modelů kotníkových služebních bot typu II a III. Tento nový typ byl primárně určen do služby mimo americký kontinent. Oproti svému předchůdci z řad typu II byly boty vyrobeny již z hrubé usně a odpadlo také zdvojení kůže na špičce boty. Jako většina americké obuvi měly i tyto moderní gumovou podrážku avšak bez výraznějšího vzorování. K botám byly do pole využívány spinky M-1938. Následovníkem tohoto typu se staly posléze moderní polní boty M-1943.

11) HBT maskovací blůza / Jacket, Herringbone Twill, Camouflage
Tato armádní maskovací blůza byla zavedena během roku 1943 a vyráběna byla z keprového materiálu vzoru rybí kost, o čemž nás informuje zkratka HBT (Herringbone Twill). Tento specifický materiál byl využíván pro své dobré vlastnosti (lehkost, vzdušnost, ale zároveň potřebná pevnost) při výrobě řady armádních oděvů. Potisk na blůze byl proveden v kamufláži známé jako „Duck Hunter“ využívající různobarevná pole v zelených a hnědých odstínech. Blůza měla dvě velké náprsní kapsy a veškeré zapínání bylo řešeno za pomocí skrytých plastových knoflíků. Její nošení mělo probíhat přes oblečenou standardní vlněnou uniformu.

12) Nábojový opasek M-1923 / Belt, Cartridge, Cal .30, M-1923, Dismounted
Nábojový opasek byl během války standardní součástí výstroje většiny amerických vojáků vybavených puškou. Tento konkrétní model sloužil k nesení munice buď v podobě 10 nábojových rámečků určených pro samonabíjecí pušku M1 Garand (80 nábojů), jako v tomto případě, či 20 nábojovým pásků do pušky M1903 Springfield nebo M1917 (100 nábojů). Často však jedna z kapes opasku sloužila k uschování čistícího a mazacího prostředku pro údržbu zbraně. Vyráběn byl z velmi silného tkaného plátna v barvě Olive drab No. 3 později také Olive drab No. 7. Velikost v pase byla regulovatelná pomocí spon v zadní části. Na opasek se pak za pomoci oček upínala další výstroj jako polní lahev, bajonet, lopatka, nosné popruhy či samotný batoh, aby došlo k celkovému rozložení váhy nesených věcí.

13) Nosné popruhy M-1936 / Suspenders, Belt, M-1936
Pokud voják nenesl polní batoh, napomáhaly vojákům k rozložení nesené zátěže v rámci nábojového opasku speciální nosné popruhy, které se k němu upínaly za pomoci šesti malých železných karabinek. Tyto popruhy zvané také jako treky byly vyrobeny ze silné popruhoviny v tradiční výstrojové barvě OD 3. Jednalo se o všestranně využitelné treky, které byly využívány ke všem zavedeným modelům opaskům a mimo jiné také sloužily například k upnutí batohu typu M-1936, který se upínal na železná očka, jež byla součástí těchto popruhů. Mimo to američtí vojáci využívali tyto očka také často k zachycení různého dalšího vybavení včetně granátů.

14) Pouzdro na lékárničku M-1924 / Pouch, First-Aid Packet, M-1924
Tento typ pouzdra pro malou osobní lékárničku navazoval na starší vzor M-1910. Od svého předchůdce se lišil výrobním provedením, kdy i tento model byl nadále vyráběn z plátna, avšak v jiném střihu a zapínání bylo nově upraveno pouze na jeden druk oproti dvěma původním patentkům. Jak již bylo naznačeno, toto pouzdro obsahovalo malou krabičku první pomoci, jejíž součástí byl tlakový obvaz a také sulfonamidový zásyp. Krabička vnitřní lékárničky byla nejprve vyráběna z plechu a ke konci války také z voskovaného kartonu obsahující vakuově balené výše jmenované věci.

15) Polní láhev M-1910 s obalem M-1910 / M-1910 Canteen; Cover, Canteen, Dismounted, M-1910
Vyobrazená polní láhev modelu M-1910 byla používána již v době 1. světové války. Láhev o celkovém obsahu 1 kvart (0,95 litru) byla až do poloviny roku 1943 standardně vyráběna až na několik výjimek čistě z hliníku. Poté došlo k několika změnám výrobní technologie a novým výrobním materiálem se stala nerezová ocel, nicméně vzhledem k jejímu nedostatku se až do konce války vyráběl nadále i hliníkový model. Došlo však také k výrobnímu provedení ze smaltu a dokonce i z plastu, což bylo ale provedeno ve velmi malých výrobních sérií. K láhvi náležel také hrneček přezdívaný jako tzv. pítko, do kterého se láhev během přepravy zašoupávala. Tento celek se pak umisťoval do plátěného obalu zapínaného na dva druky, jenž byl uvnitř obešit filcem pro lepší izolační vlastnosti. K přepravě se láhev v tomto obalu za pomocí háčku připínala na opasek.

16) Polní lopatka M-1910 v obalu M-1910 / Shovel, Intrenching, M-1910; Carrier, Shovel, Intrenching, M-1910
Neopominutelnou výstrojí každého vojáka je také různorodé ženijní vybavení. V tomto případě se konkrétně jedná o polní lopatku typu M-1910, přezdívanou pro svůj charakteristický tvar madla jako takzvané "Téčko". Lopatka se nosila uchycena v plátěném obalu, který bylo možno připnout k opasku či polnímu batohu. K jejímu zavedení do armády došlo již v době před první světovou válkou a svého nahrazení se tento zastaralý model dočkal až v roce 1943, kdy vznikla modernější skládací lopatka typu M-1943, která se dala použít i jako menší krumpáč. Nicméně se "Téčko" vyskytovalo u amerických ozbrojených sil až do konce 2. světové války.

17) HBT maskovací kalhoty / Trousers, Herringbone Twill, Camouflage
Stejně jako blůza byly i kalhoty vyrobeny již z míněného kepru a také totožného vzoru maskovacího potisku. Měly našity dvě velké boční kapsy a v přední kolenní části nohavic bylo provedeno zdvojení materiálu z důvodu předpokládaného většího zatížení těchto míst. Zapínání bylo opět řešeno pomocí skrytých plastových knoflíků. Kalhoty mohly být také staženy pomoci kalhotového pásku či k nim šli připnout kšandy. Opět byly zařazeny do užívání armádou během roku 1943 a jejich nošení mělo probíhat přes oblečenou standardní vlněnou uniformu.


Autor: Daniel Malý
Foto: Štěpánka Skálová
Figurant: Daniel Malý


Článek ke stažení:
Americká maskovací uniforma a její nasazení v.pdf


 Tento článek také vyšel ve zkrácené podobě v říjnovém čísle (2014) populárního českého časopisu Extra VÁLKA II. světová vydavatelství Extra Publishing.

         

Google+ Google+ Youtube Twitter
Aktuality

Nové fotografie!

11.10.2017

Do Fotogalerie jsme vložili fotografie z poslední akce, kterou jsme nazvali "Hotel Adolf". 

Nové fotografie!

04.04.2017

Do Fotogalerie jsme přidali nové fotografie z našeho únorového cvičení. 

Nové fotografie!

06.03.2017

Po dlouhé době jsem přidali nové fotky ze vzpomínkové akce, které jsme se zúčastnili v únoru letošního roku. Najdete je v sekci Fotogalerie


Naše projekty

Plzeň 1945
Back to 1945

Naši partneři

ČsOL Patton Memorial Pilsen


Výběr jazyka

Patton Memorial Pilsen Patton Memorial Pilsen Patton Memorial Pilsen Patton Memorial Pilsen

- Select Language -