Home »  Americká armáda 1939-1945  »  Veteráni

Veteráni

V této sekci Vám budeme přinášet zajímavé články a příběhy veteránů. Také zde najdete aktuální zprávy a materiály o těch, se kterými jsme v aktivním kontaktu.

Charles R. Schweinberg “Indián“ z Pittsburghu

Autor: Viktor Šimek, Daniel Malý
Charles R. Schweinberg “Indián“ z Pittsburghu

Přinášíme Vám zpracovaný další z řady osobních příběhů válečných veteránů a to konkrétně příběh Charlese R. Schweinberga, který se dobrovolně ve svých 19 letech rozhodl vstoupit do Armády Spojených států amerických a stal se členem 38. pěšího pluku slavné 2. pěší divize. S tou se během jejího evropského tažení účastnil těžkých bojů ve Francii i belgický Ardenách, odkud musel být po utrpění tzv. shell shocku stažen. Charles byl zároveň také spolubojovník a dobrý přítel Theodora Mistra, o jehož smutném osudu jsme psali v jednom z dřívějších článků.

Theodore K. Mister – Muž, který stál v čele

Autor: Tomáš Hataj, Viktor Šimek

„V kritickém okamžiku se v davu objevuje u jednotlivců skrytá odvaha a osobní hrdinství, které dokáže zvrátit nepříznivou situaci a zachránit životy.“

Smršť letících střel si razí cestu horkým letním vzduchem. Letěly by mnohem dál, kdyby se jim do cesty nepostavila lidská těla, jejichž tkáně a kosti se v okamžiku kontaktu trhají a lámou. Ranní ticho přerušila palba z německých kulometů, která zastavila útok roty C. Bezmála 70 mužů dvou střeleckých čet se teď tiskne k zemi a nemá se kde skrýt. Nepřítel je ale vidí moc dobře, má situaci dokonale pod kontrolou.

Raymond J. Bowman - Smutná ikona časopisu LIFE (2. pěší divize)

Autor: Tomáš Hataj
Raymond J. Bowman - Smutná ikona časopisu LIFE (2. pěší divize)

Raymond J. Bowman se narodil 2. dubna 1924 ve městě Rochester, stát New York. Vystudoval střední školu a do armády vstoupil 21. června roku 1943 s přiděleným osobním číslem 32846512. Již 5. července byl Bowman přiřazen k rotě “D”, 1. prapor, 23. pěší pluk, 2. pěší divize, se kterou později odplul do Evropy. Sloužil u roty těžkých kulometů a dosáhl hodnosti Pfc. (vojín 1. třídy - svobodník). Raymond J. Bowman byl zabit v akci 18. dubna 1945 během bojů ve městě Lipsko.

Max L. Noe ( 28. pěší divize )

Autor: Tomáš Hataj (přeložil)
Max L. Noe   ( 28. pěší divize )

Max L. Noe se narodil v Uvalde - Texas v roce 1916 a vyrůstal v Lower Rio Grande Valley. Jeho rodina se přestěhovala z Rio Hondo do Austinu v roce 1934. Max vystudoval střední školu v Austinu a poté pět let pracoval na poště, než vstoupil 29. ledna 1943 do armády.

Tom F. Priddy ( 29. pěší divize )

Autor: Tomáš Hataj (přeložil)
Tom F. Priddy   ( 29. pěší divize )

Tom Frank Priddy se narodil v Iredell, Texas (Bosque County), v roce 1924. V době, kdy se Tom hlásil na náborovém středisku v Dallasu, žili jeho rodiči Lee a Ruby Priddy v Priddy ve státě Texas. 21. prosince 1943 složil Tom přísahu a vstoupil tak oficiálně do armády. Po absolvování pěchotního výcviku opustil 25. května 1944 domov a odcestoval do Fort Meade, stát Maryland.

George Migl ( 84. pěší divize )

Autor: Tomáš Hataj (přeložil)
George Migl   ( 84. pěší divize )

George Migl vyrůstal v rodině českých přistěhovalců. Narodil se ve Fayette County, Texas, v roce 1919. Ve Fayette County také po celý život žil, kromě své služby ve 2. světové válce. Tento veterán 84. pěší divize “Railsplitter” prošel bitvou v Ardenách a později byl zraněn během bojů v Německu.

Carl H. Klein ( 2. pěší divize )

Autor: Tomáš Hataj (přeložil)
Carl H. Klein   ( 2. pěší divize )

Zdravotník 2. praporu, 38. pěší pluk Carl H. Klein se narodil v roce 1919 v nemocnici Seton ve městě Austin v Texasu. Když mu bylo osm, jeho rodina se přestěhovala z Creedmoor do Austinu, kde Carlův otec pracoval u městských veřejných služeb. Carl absolvoval Austinskou střední školu v roce 1937 a následně chodil na kurzy pořádané obchodní akademií Nixon-Clay.

William F. (Bill) King ( 2. pěší divize )

Autor: Tomáš Hataj (přeložil)
William F. (Bill) King   ( 2. pěší divize )

William F. King se narodil v Renu, městě v Texasu, v roce 1919. Narukoval do armády ve městě Fort Worth v Texasu a složil přísahu 3. července 1940 v Indukčním středisku v Dallasu. Byl přidělen k 2. pěší divizi jako člen servisní roty, 9. pěšího regimentu ve Fort Sam Houston v San Antoniu, kde byla divize umístěna v roce 1940 a 1941.

Samuel R. Hodges - VIDEO ( 2. pěší divize )

Autor: Daniel Malý
Samuel R. Hodges - VIDEO   ( 2. pěší divize )

Krátký rozhovor americké televize KPLC7 s americkým válečným veteránem Samuelem R. Hodgesem. Tento veterán sloužil během války u 2nd Infantry Division - 38th Infantry Regiment - L Company a s touto jednotkou došel v květnu 1945 až do Plzně.

Donald C. Morrison ( 2. pěší divize )

Autor: Tomáš Hataj (přeložil)
Donald C. Morrison   ( 2. pěší divize )

Donald Morrison se narodil ve Stoughtonu, ve státě Wisconsin v roce 1926. V dětství chodil do základní školy Brick Church ve Walworth County. V březnu 1935 se jeho rodina přestěhovala do okrsku Sharon, kde žili na statku. Když v roce 1944 vystudoval Donald střední školu v Darienu, chtěl hned vstoupit do námořnictva, ale neprošel fyzickými testy.

Strana: 1 2
Google+ Google+ Youtube Twitter
Aktuality

Nové fotografie!

11.10.2017

Do Fotogalerie jsme vložili fotografie z poslední akce, kterou jsme nazvali "Hotel Adolf". 

Nové fotografie!

04.04.2017

Do Fotogalerie jsme přidali nové fotografie z našeho únorového cvičení. 

Nové fotografie!

06.03.2017

Po dlouhé době jsem přidali nové fotky ze vzpomínkové akce, které jsme se zúčastnili v únoru letošního roku. Najdete je v sekci Fotogalerie


Naše projekty

Plzeň 1945
Back to 1945

Naši partneři

ČsOL Patton Memorial Pilsen


Výběr jazyka

Patton Memorial Pilsen Patton Memorial Pilsen Patton Memorial Pilsen Patton Memorial Pilsen

- Select Language -