Home »  Americká armáda 1939-1945  »  Veteráni »  George Migl ( 84. pěší divize )

George Migl ( 84. pěší divize )

Autor: Tomáš Hataj (přeložil)

George Migl vyrůstal v rodině českých přistěhovalců. Narodil se ve Fayette County, Texas, v roce 1919. Ve Fayette County také po celý život žil, kromě své služby ve 2. světové válce. Tento veterán 84. pěší divize “Railsplitter” prošel bitvou v Ardenách a později byl zraněn během bojů v Německu.

S úctou a laskavým svolením rodiny George Migla, převzato a přeloženo z: http://www.purpleheartaustin.org/Georgovo otec se narodil roku 1855 na území budoucího Československa, poblíž německých hranic. V 17 letech odjel do Ameriky. Po dvou týdnech v New Yorku odplul do Galvestonu a brzy se odtuď přesunul do Fayette County, které bylo v té době jen řídce osídlené. Zde v roce 1872 začal pracovat v zemědělství. Bylo to rok předtím, než bylo založeno město Flatonia. Georgovo otec se za život dvakrát oženil a s oběma manželkama měl mnoho dětí. George byl mezi mladšími z 21 dětí, vyrůstajicími v této česky mluvící texasské domácnosti.

 
George Migl, přepásaný municí do kulometu
v zasněžené belgické krajině.
Prosinec 1944

George říká: „Než jsem začal chodit do školy, neuměl jsem ani slovo anglicky, a dokonce když jsem vstupoval do armády, neuměl jsem o moc lépe mluvit anglicky, než teď.“ Na vojnu byl George povolaný v listopadu 1942. Prošel výcvikem v Camp Howze, nedaleko Gainesville v Texasu. Byl přiřazen k protitankové rotě, 335. pěšího regimentu, 84. pěší divize „Railsplitters“. George dále říká: ,,Velitel roty mě neměl zrovna moc v lásce, protože jsem se jako boxer dostal do Armádního sportovního programu. K těmto účelům speciálně vytvořené služby nás všechny shromáždili do týmu, abychom jezdili od tábora k táboru. Vždycky když jsem měl zápas, z vyššího velitelství mi poslali třídenní propustku, aby na mě byla má rota pyšná. Ale chtěl jsem zůstat u své jednotky, a tak jsem odmítl nabídku na trvalé přeložení k boxu. Tehdy bych dostal šanci boxovat s Joe Lewisem, ale nejspíš bych mu ublížil.“ – smích


Box byl během války oblíbeným sportem a těšil se hlavně ve vojenských táborech hojné návštěvnosti.

84. pěší divize byla odeslána do Anglie v září 1944. Během plavby boxoval George na lodi v několika zápasech. Po třech týdnech čekání v Anglii byla 84. pěší divize poslána do Francie. Vstoupila do bojů o Cáchy a to 11. listopadu 1944. Protitankové kanóny ráže 37 milimetrů se ukázaly jako neúčinné proti Německým obrněným jednotkám, takže Georgova protitanková rota dostala nově 105 milimetrová děla. Během bitvy v Ardenách byla 84. pěší divize přesunuta do Belgie bránit tamní výběžky. V průběhu těchto těžkých bojů utrpěl George Migl omrzliny, ale brzy se vrátil zpátky do služby, ovšem horší to bylo o několik měsíců později. George utrpěl těžká zranění od šrapnelů z minometných granátů. Stalo se to 2. března 1945 v Dülkenu, Německo.

George Migl se léčil v polní nemocnici v Liege (Belgie) a poté byl lékařsky evakuován do LeMans ve Francii, kde se měl zotavovat. 84. pěší divize byla určena pro přesunutí do Pacifiku a to kvůli plánované invazi do Japonska. Ale naštěstí válka skončila a tyto plány byly zrušeny. George byl schopný vrátit se ke své jednotce po propuštění z nemocnice. Povýšen na Technického seržanta se George vrátil domů takzvaně „na body“ s 36. pěší divizí. Z armády byl propuštěn v prosinci téhož roku. Vrátil se k farmaření ve Fayette County. Hrdě držel po celý život členství v asociaci 84. pěší divize ,,Railsplitters“, VFW, Americké legie a asociaci Vojenského řádu Purpurového srdce.

George zemřel v červenci 2010 a byl pochován na hřibitově v Praze.


VIDEO: Vojáci 84. pěší divize postupují v německém městě Röcke. Do těchto bojů George kvůli zranění už nezasáhl.

Google+ Google+ Youtube Twitter
Aktuality

Nové fotografie!

11.10.2017

Do Fotogalerie jsme vložili fotografie z poslední akce, kterou jsme nazvali "Hotel Adolf". 

Nové fotografie!

04.04.2017

Do Fotogalerie jsme přidali nové fotografie z našeho únorového cvičení. 

Nové fotografie!

06.03.2017

Po dlouhé době jsem přidali nové fotky ze vzpomínkové akce, které jsme se zúčastnili v únoru letošního roku. Najdete je v sekci Fotogalerie


Naše projekty

Plzeň 1945
Back to 1945

Naši partneři

ČsOL Patton Memorial Pilsen


Výběr jazyka

Patton Memorial Pilsen Patton Memorial Pilsen Patton Memorial Pilsen Patton Memorial Pilsen

- Select Language -