Home »  Britská armáda »  Historie a články »  Stručná historie Durham Light Infantry

Stručná historie Durham Light Infantry

Autor: Petr Tolar

Nástin historie pluku Durhamské lehké pěchoty.

Durhamská lehká pěchota byla zformována roku 1881 z 68. pěšího regimentu, který původně vznikl díky generálovi John Lambtonovi v kraji Durham.

 

19. století

68. pěší regiment byl přeměněn na lehkou pěchotu v roce 1808 a byl poslán bojovat v rámci Wellingtonovi armády v Portugalsku a Španělsku během Napoleonských válek. Jednotka poté pokračovala v bojích v Krymské válce a na Novém Zélandě. Během těchto kampaní, trojice durhamských vojáků obdržela Viktoriin kříž – John Byrne, Thomas de Courcy Hamilton a John Murray.

V roce 1881 vzniklá Durhamská lehká pěchota byla brzy poslána do akce v Egyptě a později do bojů s Búry v Jižní Africe.

 

První světová válka

Během první světové války Durhamská lehká pěchota čítala 43 praporů s 22 v aktivní službě v zámoří – na Západní frontě, v Itálii, Egyptě, v Řecku a Indii.

Durhamská lehká pěchota bojovala ve velmi významných bitvách Velké války – u Ypres, Loos, u Arrasu, Messines, Cambrai, na Sommě a v blátě u Passchendaele.

Šest durhamských vojáků bylo vyznamenáno během první světové války Viktoriiným křížem – Thomas Kenny, Roland Bradford, Michael Heaviside, Fraderick Youens, Arthur Lescelles a Thomas Young.

 

Druhá světová válka

Během druhé světové války, devět praporů Durhamské lehké pěchoty hrdě bojovalo u Dunkerque (1940), v Severní Africe, na Maltě, na Sicílii, v Itálii v Barmě a od Dne D se podílely na poražení nacistického Německa v roce 1945.

V Belgii, v květnu 1940, Richard Annand ze druhého praporu Durhamské lehké pěchoty, jako první za druhé světové války obdržel Viktoriin kříž.

V červnu 1942 byl Adamu Walkenshawovi z Newcastlu posmrtně udělen Viktoriin kříž za službu u devátého praporu Durhamské lehké pěchoty v Severní Africe.

Po roce 1945 byla Durhamská lehká pěchota redukována na menší celky, až zůstal pouze první prapor.

 

Studená válka až současnost

V letech 1952-1953 bojoval v rámci sil Spojených Národů v Koreii.

První prapor Durhamské lehké pěchoty později sloužil na Kypru a od roku 1961 byl umístěn v Berlíně až do pádu Berlínské zdi. V roce 1966 durhamští naposledy utrpěli ztráty v bojích v džunglích a horách na Borneu.

Konečně v roce 1968, zatímco byl prapor umístěn na Kypru, bylo oznámeno, aby se Durhamská lehká pěchota sloučila s dalšími pěšími krajskými regimenty do jednoho velkého útvaru – Lehké pěchoty.

Mezi bývalé vojáky Durhamské lehké pěchoty patřil například sir Peter de la Billiere, který byl vedoucím Speciálních sil Spojeného Království během obklíčení íránské ambasády v roce 1980 a vrchním velitelem Britských ozbrojených sil během první války v Perském zálivu.

 

 

Google+ Google+ Youtube Twitter
Aktuality

Nové fotografie!

11.10.2017

Do Fotogalerie jsme vložili fotografie z poslední akce, kterou jsme nazvali "Hotel Adolf". 

Nové fotografie!

04.04.2017

Do Fotogalerie jsme přidali nové fotografie z našeho únorového cvičení. 

Nové fotografie!

06.03.2017

Po dlouhé době jsem přidali nové fotky ze vzpomínkové akce, které jsme se zúčastnili v únoru letošního roku. Najdete je v sekci Fotogalerie


Naše projekty

Plzeň 1945
Back to 1945

Naši partneři

ČsOL Patton Memorial Pilsen


Výběr jazyka

Patton Memorial Pilsen Patton Memorial Pilsen Patton Memorial Pilsen Patton Memorial Pilsen

- Select Language -