Home »  Britská armáda »  Uniformy a vybavení »  Britský pěšák v Normandii 1944

Britský pěšák v Normandii 1944

Autor: Petr Tolar

Podoba příslušníka 8. praporu Durhamské lehké pěchoty (britské 50. pěší divize) během bojů u Saint-Pierre při dobývání Tilly-sur-Seulles v Normandii, 10. června 1944. Celý článek je ke stažení ve formátu PDF.


Průvodní text:

Britská 50. (Northumberlandská) pěší divize si vydobyla dobré renomé během bojů v Severní Africe a na Sicílii. Proto si ji také, společně se 7. obrněnou divizí, vyžádal generál Bernard L. Montgomery pro plánovanou invazi do Francie. Jednotky 50. pěší divize se v Den D, 6. června 1944, vylodily na invazní pláži GOLD. V sektoru KING se v rámci druhé invazní vlny vylodila 151. pěší brigáda, jejíž součástí byl také 8. prapor Durhamské lehké pěchoty (pluk Durham Light Infantry).

Voják zachycený na obrázku je typickým příslušníkem 8. praporu Durhamských ("Durhams"), kteří se zúčastnili bojů u Tilly-sur-Seulles ve dnech 9. - 12. června 1944. Útok na Tilly-sur-Seulles vedli Durhamští z přilehlé vesnice Saint-Pierre, kde rota C v noci z devátého na desátého června obsadila budovu kostela a zřídila zde velitelství praporu. Durhamským se v ranních hodinách desátého sice podařilo vstoupit do Tilly-sur-Seulles, ale velice brzy byli nuceni ustoupit a následně dokonce přesunout velitelství na severní konec Saint-Pierre. Rota C utrpěla těžké ztráty, mezi raněnými nebo mrtvými byli čtyři z jejích pěti důstojníků. Roty C a D se dostávaly do sevření 1. a 2. praporem 901. pluku pancéřových granátníků tankové divize Lehr. Proti tankům mohli Britové použít šestiliberní kanóny protitankové čety 8. praporu. Boj se přesunul do úzkých uliček. Německý protiútok se zastavil kolem poledne. To umožnilo Durhamským zreorganizovat se na severu Saint-Pierre. Odpoledne se obě strany věnovaly sběru raněných a padlých, některé britské hlídky pronikly opět na jih vesnice. Spojence podporovala palba děl křižníků HMS Orion a HMS Argonaut namířená na přístupové cesty k Tilly-sur-Seulles, aby znemožnila přísun německých posil. Boje v omezené míře pokračovaly další dva dny, ale nedosáhly již takové intenzity. Britové byli nuceni stáhnout se na sever, aniž by bylo městečko Tilly-sur-Seulles obsazeno. Jeho význam spočíval v poloze na silnici do Carpiquet, letiště západně od Caen. Za těchto pár dní bojů bylo počítáno zhruba 200 ztrát, a bylo uděleno 15 vyznamenání (z toho osm pro Durhamské).Seznam položek:

1) Ocelová přílba / Helmet, Steel, Mk.II
2) Vlněná bezlímcová košile / Shirt, Collarless, Wool, Other Ranks
3) Blůza polní uniformy / Blouse, Battledress, Serge, Pattern 1940
4) Puška Lee Enfield No. 4 Mk. I / Rifle, SMLE, No. 4 Mk. I
5) Sumky na munici / Pouches, Basic, W.E. Pattern 1937, Mk. II
6) Bandalír na munici / Bandolier, Cotton, 50 rounds, Mk. II
7) Granát No. 36 / Grenade, Hand, No. 36M Mk. I
8) Bajonet No. 4 Mk. II v závěsníku / Bayonet No. 4 Mk. II in Frog, Bayonet, W.E. Pattern 1937, No. 6
9) Zavírací nůž se šňůrkou / Clasp Knife with Lanyard
10) Kalhoty polní uniformy / Trousers, Battledress, Serge, Pattern 1940
11) Spinky / Anklets, Web, Pattern 1937
12) Maskovaná síťka / Net, Camouflage
13) Batoh malé polní / Haversack, W.E. Pattern 1937, All Ranks
14) Označení příslušnosti k jednotce
15) Protiplynová pláštěnka / Cape, Anti-Gas
16) Protiplynová maska / Respirator, Anti-Gas, Light, Mk. II
17) Polní láhev v závěsníku / Bottle, Water, Mk. VII in Carrier, Water-Bottle, W.E. Pattern 1937
18) Polní souprava nářadí v plátěném pouzdře / Implement, Entrenching, Pattern 1937, Head and Helve Mark II in Carrier, Implement, Entrenching, Pattern 1937 (1st Issue)
19) Kožené kotníkové boty / Boots, Ankle ("Ammo Boots")


Popis:

1) Ocelová přílba / Helmet, Steel, Mk. II
Ocelová přílba klasického talířovitého tvaru, která se stala jedním ze symbolů britských vojáků první a druhé světové války. Model Mk. II byl zaveden v roce 1938, ale od prvního modelu tzv. Brodieho přílby používané v zákopech Velké války nezaznamenal výraznější navýšení balistické ochrany. Talířovitá přílba chránila svého nositele především proti dopadům střepin a trosek po explozích. Tato je pro účely maskování opatřena síťkou, do níž bylo možné zaplést kusy trávy, větví či jutoviny. Tento voják si pod síťku umístil také osobní obvaz (Dessing, Standard, No. 15). Podbradník je vyroben z popruhoviny a textilní gumy.

2) Vlněná bezlímcová košile / Shirt, Collarless, Wool, Other Ranks
Pod polní uniformou má voják standardní vlněnou bezlímcovou košili. Košile má dlouhé rukávy a zapíná se do pasu na tři knoflíky, hliníkové nebo bakelitové. Ač byla v letních měsících příliš teplá, oficiálně nebylo možné ji nahradit košilemi z jiného materiálu. To bylo dáno výstrojovým předpisem pro evropské klimatické podmínky. Přesto bylo velice běžné, že jednotliví vojáci pro své pohodlí sháněli jiné alternativní košile, a bylo pouze na jejich velitelích, zda jim tyto odchylky tolerovali.

3) Blůza polní uniformy / Blouse, Battledress, Serge, Pattern 1940
Polní uniformu vojáka tvoří blůza s délkou do pasu a kalhoty s vysokým pasem. Výroba této uniformy (známá mezi českými sběrateli pod přezdívkou "batl") začala v roce 1938, ale až od roku 1939 začala být zaváděna u jednotek. První vzor nesl označení Battledress Serge, mezi sběrateli se vžilo označení P37. Tento byl následně nahrazen vzorem Battledress Serge Pattern 1940, válečná výroba pak celou uniformu zjednodušila do úsporného vzoru Battledress Serge Pattern 1940 Austerity. Ačkoliv se třetí (úsporný) vzor uniformy mezi jednotkami již rozšiřoval, do invaze v Normandii byla převážná většina vojáků oblečena druhým vzorem.
Podobně je na tom i voják na obrázku, který má na sobě blůzu druhého vzoru. Ta má dvě náprsní skládané kapsy s mosaznými knoflíky krytými příklopkami a dvě velké vnitřní kapsy. Blůza se zapíná na pět mosazných knoflíků krytých légou, dole se stahuje látkovým páskem, nahoře se dopíná dvěma kovovými háčky. Na náramenících jsou dle britských předpisů umístěna pouze označení důstojnických hodností. Na obou rukávech blůzy je našito označení příslušnosti k jednotce.

4) Puška Lee Enfield No. 4 Mk. I / Rifle, SMLE, No. 4 Mk. I
Opakovací puška Lee Enfield No. 4 Mk. I tvořila standardní výzbroj britských pěšáků během bojů v Normandii. Vychází z pušky No. 1 Mk. III, kterou byli Britové vyzbrojeni již před Velkou válkou, a kterou používali ještě do poloviny druhé světové války. Název pušek "Lee Enfield" je odvozen od jména konstruktéra Jamese P. Leeho, autora použitého otočného odsuvného závěru, a největší britské zbrojovky kde výroba zbraní probíhala - Royal Small Arms Factory v Enfieldu (dnes londýnská městská část).
Jednodušší No. 4 Mk. I byla vyvinuta již v roce 1939, ale zavedení se dočkala teprve po roce 1941. Jednodušší výroba neovlivnila její dobré střelecké vlastnosti a spolehlivou obsluhu. A díky masivní výrobě mohly být pušky poskytovány i hnutím odporu na okupovaných územích Evropy pomocí leteckých shozů. Nejmarkantnějšími změnami oproti předchozímu modelu je odkryté ústí hlavně, zjednodušená mířidla a absence nastavitelného hledí.
Zásobník (ten se při nabíjení nevyjímal) pojme dva rámečky po pěti nábojích. Kapacitu plně nabité zbraně tedy tvoří deset nábojů, což představovalo dvojnásobek kapacity standardních německých opakovacích pušek Mauser. Dle výcviku a zkušeností střelce bylo možné vypálit 20 až 30 ran za minutu. Náboje byly ráže .303 British (7, 7 mm), která se v britské armádě používala od roku 1889. Tyto náboje sloužily jak pro zavedené pušky, tak i pro kulomety.
Nosný řemen k pušce je vyroben z popruhoviny, stejně jako většina ostatní výstroje. Na obou koncích je opatřen mosazným zakončením.

5) Sumky na munici / Pouches, Basic, W.E. Pattern 1937, Mk. II
Základem řemení byl pro vojáka opasek s připevněnými sumkami na munici. Na obrázku vojáka není opasek (Belt, Waist, W.E. Pattern 1937) ani křížové nosné popruhy (Braces, Left and Right, W.E. Pattern 1937) jasně viditelné, nicméně je pochopitelné, že je na sobě mít musí, neboť právě na nich jsou mosaznými háčky připnuty základní sumky na munici (Pouches, Basic, W.E. Pattern 1937). V nich má voják uloženy rámečky s náboji pro svou pušku No. 4 Mk. I (doporučený počet nábojů na muže byl 50, tj. deset rámečků) a dva zásobníky pro kulomet Bren. Dále v nich může nést přidělené granáty (obvykle No. 36 nebo No. 69) nebo náboje do dvoupalcového minometu, případně další munici a výbušniny. Obsah vojákových sumek závisel na jeho zařazení a funkci.
Opasek, řemeny i sumky jsou natřeny tmavě zeleným barvidlem (resp. renovátorem) určeným na ošetření výstroje z popruhoviny, a také aby se zlepšily její maskovací vlastnosti. Toto barvidlo (Renovator, Web Equipment) vyrábělo několik výrobců, z nichž nejznámějším se stal výrobek "Blanco". Podle toho také mezi reenactory zlidověl pojem "nablancování". Blanco se vyrábělo a používalo v několika barvách a odstínech. Vojáci bojující v severozápadní Evropě požívali renovátor tmavě zelené barvy (Khaki Green No.3). Jeho nanesení nebylo jednorázovou činností a muselo se častokrát opakovat. Ostatně, i voják na obrázku má vrstvu již z části vyšisovanou od používání, slunce a deště.

6) Bandalír na munici / Bandolier, Cotton, 50 rounds, Mk. II
Pro navýšení zásob munice, kterou s sebou voják nese, má přes rameno přehozený látkový bandalír. Bandalír má pět kapes na zapínání malým mosazným háčkem, každou je možné naplnit dvěma rámečky s pěticí nábojů ráže .303 British pro pušku No. 4 Mk. I. V celém bandalíru je tak možné nést 50 nábojů v deseti rámečcích. Voják na obrázku se snažil nejdříve vystřílet munici z bandalíru, a proto je také ten jeho téměř prázdný.

7) Granát No. 36 / Grenade, Hand, No. 36M Mk. I
Na opasku má voják zavěšený britský obranný granát No. 36, známý jako "Millsova bomba". Konstruktér granátu, William Mills, patentoval svůj vynález v roce 1915 a v témže roce jej zavedla britská armáda do výzbroje pod označením No. 5. Model No. 36 pochází z roku 1932.
Výbušnou složku granátu tvoří trhavina Baratol. K iniciování slouží časový detonátor se zpožděním čtyř vteřin. Rozptyl exploze se pohyboval okolo 20 metrů.

8) Bajonet No. 4 Mk. II v závěsníku / Bayonet No. 4 Mk. II in Frog, Bayonet, W.E. Pattern 1937, No. 6
Základní součástí každé pušky je bajonet, který lze upevnit k jejímu ústí a použít proti nepříteli v boji zblízka. Bajonet No. 4 Mk. II je 24 centimetrů dlouhý, z této délky tvoří 20 centimetrů samotná čepel, resp. bodec. Celý bajonet je skutečně bodcem, o čemž svědčí jak jeho podoba, tak i přezdívka "Spike".
Oproti bajonetu pro předchozí model pušky, jehož čepel dosahovala až 44 centimetrů, se jednalo o razantní změnu. Vycházela z předpokladu, že k útokům na bodáky již nebude docházet tak často, jako během Velké války. A pokud snad ano, délka No. 4 postačí. Jak však ukázaly boje v Normandii, bajonety byly i nadále potřebnou zbraní.
Jednoduchý závěsník na bajonet je opatřen nátěrem zeleného renovátoru Blanco.

9) Zavírací nůž se šňůrkou / Clasp Knife with Lanyard
K nejrůznějším úkonům se mohl vojákovi hodit zavírací nůž. Tento je opatřen čepelí, otvírákem na konzervy a bodcem (příslušníci britské pěchoty primárně používali zavírací nože bez bodce). Rukojeť je z černého bakelitu. Aby nůž mohl mít voják rychle po ruce, například pro rychlou opravu závady na zbrani, nosí jej zavěšený na šňůrce kolem pasu.

10) Kalhoty polní uniformy / Trousers, Battledress, Serge, Pattern 1940
Polní uniformu vojáka tvoří blůza s délkou do pasu a kalhoty s vysokým pasem. Výroba této uniformy (známá mezi českými sběrateli pod přezdívkou "batl") začala v roce 1938, ale až od roku 1939 začala být zaváděna u jednotek. První vzor nesl označení Battledress Serge, mezi sběrateli se vžilo označení P37. Tento byl brzy nahrazen vzorem Battledress Serge Pattern 1940, pozdější válečná výroba pak celou uniformu zjednodušila do úsporného vzoru Battledress Serge Pattern 1940 Austerity. Ačkoliv se třetí (úsporný) vzor uniformy mezi jednotkami již rozšiřoval, do invaze v Normandii byla převážná většina vojáků oblečena druhým vzorem.
Podobně je na tom i voják na obrázku, který má na sobě kalhoty druhého vzoru. Ty mají dvě boční kapsy, nápadnou velkou kapsu s příklopkou na levém stehně, skládanou kapsu na osobní obvaz u pravého boku a jednu skrytou zadní kapsu s příklopkou na pravé hýždi. Na koncích nohavic jsou mosazné knoflíky a krátký pásek pro sepnutí kolem kotníku. Poklopec se zapíná na šest mosazných knoflíků. Kalhoty mají také tři poutka na provlečení opasku. Přidržovány byly ale často také bílými plátěnými šlemi (Braces, Trouser), pročež mají z nitřní strany našito šest knoflíků. Vzhledem k jejich namáhání a častému ničení je někteří vojáci nahrazovali i šlemi civilní produkce. Tři mosazné knoflíky našité na zadní straně kalhot slouží k připnutí zadního dílu blůzy.

11) Spinky / Anklets, Web, Pattern 1937
Kolem kotníků má voják na dva pásky a mosazné přezky sepnuté spinky, které brání pronikání vysoké trávy pod nohavice, a kamenní, bláta a nečistot do bot. Noha je tak v kotnících i pevněji fixována. Spinky jsou vyrobeny z popruhoviny stejně jako řemení, a proto jsou také nabarveny zeleným renovátorem Blanco.

12) Maskovaná síťka / Net, Camouflage
Kromě síťky na přílbě má voják síťku také kolem krku. Tato je však větší a maskovaná. Voják ji může použít k maskování hlavy, hlavně pak obličeje, například při pohybu lesem, kde by nezačerněný obličej byl příliš demaskujícím. Přehození síťky přes hlavu, obličej, však vojáka neomezuje a může s ní i střílet. Podobně jako tento voják, nosilo i mnoho dalších tuto síťku jako šátek/šálu kolem krku. Alespoň částečně tak mohli chránit krk proti odírání vlněnou košilí a blůzou uniformy.

13) Batoh malé polní / Haversack, W.E. Pattern 1937, All Ranks
Vybavení, které voják nepotřebuje sice přímo k boji, ale potřebuje jej každý den, nese v batohu malé polní. Batoh je vyroben z popruhoviny jako všechno řemení a je připevněn k řemenům ve tvaru písmene L (Straps, Shoulder, W.E. Pattern 1937, Left and Right), které má voják přes ramena a vepředu pomocí mosazných háčků zachycené za poutka na sumkách. Chlopeň se zapíná na dva malé pásky a mosazné přezky.
Uvnitř je batoh rozdělen plátěnými stěnami na jednu velkou a dvě menší kapsy. Z těchto dvou menších kapes měla být v jedné uložena souprava dvou obdélníkových jídelních misek (Tins, Mess, Rectangular) a ve druhé polní láhev (Bottle, Watter, Mk. VII). Mezi další obsah malé polní patřil obal na předměty osobní hygieny (Washroll, Cotton), kapsička na sadu šití (Housewife), náhradní ponožky, svetr, ručník, kapesní vařič, samozřejmě jídelní dávka, a další věci. Obsah malé polní každého vojáka se mohl znatelně lišit.
Batoh malé polní i nosné řemeny jsou natřeny zeleným barvidlem (resp. renovátorem) určeným na ošetření výstroje z popruhoviny, a také aby se zlepšily její maskovací vlastnosti. Toto barvidlo (Renovator, Web Equipment) vyrábělo několik výrobců, z nichž nejznámějším se stal výrobek "Blanco". Podle toho také mezi reenactory zlidověl pojem "nablancování". Blanco se vyrábělo a používalo v několika barvách a odstínech. Vojáci bojující v severozápadní Evropě požívali renovátor tmavě zelené barvy (Khaki Green No.3). Jeho nanesení nebylo jednorázovou činností a muselo se častokrát opakovat. Ostatně, i voják na obrázku má vrstvu již z části vyšisovanou od používání, slunce a deště.

14) Označení příslušnosti k jednotce
Vyobrazený voják je příslušníkem 8. praporu Durhamské lehké pěchoty, 151. pěší brigády, 50. pěší divize. Tomu musí odpovídat i nášivky na obou rukávech blůzy jeho uniformy. Nášivky mohly být vyšívané nebo tištěné. Tento voják má vyšívané.
Pod ramenním švem je našita nášivka označující příslušnost k domovskému pluku či službě (Shoulder Titles). V tomto případě se jedná o text "Durham L. I." (pluk Durham Light Infantry) vyšitý bílou nití na červeném podkladu. Níže je nášivka označující příslušnost k divizi, sboru či vyššímu velitelství (Formation Badge). V tomto případě se jedná o znak britské 50. pěší divize - propletená dvojice písmene T vyšitá červenou nití na černém pozadí. Písmena T ve znaku divize symbolizují řeky Tees a Tyne vymezující hranice oblasti, ze které byli příslušníci divize rekrutováni. Toto označení se kromě uniforem používalo také na technice příslušné divize. Hned pod znakem divize jsou našity proužky o délce zhruba pěti centimetrů a výšce zhruba šesti milimetrů, které značí příslušnost ke druhu vojska a postavení brigády v rámci divize (Arm-of-Service Strips). V tomto případě se jedná o dva proužky jasně červené barvy, což značí 151. pěší brigádu, neboť ta je druhou (tzv. Second Brigade) pěší brigádou 50. pěší divize. Jeden proužek znamená první brigádu (tzv. Senior Brigade) a tři proužky třetí brigádu (tzv. Junior Brigade) v rámci divize. Jasně červená barva značí příslušnost k pěchotě (Infantry). Voják na obrázku si znaky divize a brigádní proužky přišil nejdříve na kusy stejné vlněné látky, ze které je ušita i uniforma, a až poté je našil na oba dva rukávy uniformy. Udělal to tak stejně, jako většina jeho kolegů v britských uniformách. Usnadňuje mu to jejich rychlejší přišití, pokud by je byl nucen sundat či by se mu odtrhly. Nošení nášivek v polních podmínkách však nebylo vždy dodržováno.

15) Protiplynová pláštěnka / Cape, Anti-Gas
I když během druhé světové války nebyly bojové plyny využity na frontě, bojující armády s tímto nebezpečím stále počítaly a podle toho vybavovaly své vojáky. Voják na obrázku má pod batohem malé polní přivázanou srolovanou protiplynovou pláštěnku. Ta je přichycena pomocí všitých bílých tkalounů za opasek a křížové nosné řemeny. Způsoby nošení srolované plátěnky se mohly lišit, ale tento představuje jeden z nejčastějších.
Pláštěnka, zavedená v roce 1938, je vyrobena z nepromokavého plátna zelené barvy. V roce 1940 byl zaveden také model doplněný hnědými maskovacími poli (Cape, Anti-Gas, Camouflaged). Oblečená pláštěnka sahá nositeli zhruba do poloviny lýtek (záleží na velikosti nositele) a zapíná se na čtyři patentky. Na podobné patentky se v případě plynového útoku k pláštěnce připíná také protiplynová kapuce (Curtain, Anti-Gas), která se přetahuje i přes nasazenou přílbu. Na levé straně pláštěnky se přišita kapsa na uložení krabičky s odmořovacími mastmi (Ointment, Anti-Gas). Na zádech je pláštěnka rozšířena pro nošení přes nasazenou malou polní.
Naprostou většinou britských vojáků byla protichemická pláštěnka využívána jako ochrana před deštěm.

16) Protiplynová maska / Respirator, Anti-Gas, Light, Mk. II in Haversack, Respirator, Anti-Gas, Light, Mk. II
I když během druhé světové války nebyly bojové otravné plyny využity na frontě, bojující armády s tímto nebezpečím stále počítaly a podle toho vybavovaly své vojáky. Základem protiplynové ochrany jednotlivce byla protiplynová maska. Voják na obrázku ji nese v zelené brašně z nepromokavého plátna (Haversack, Respirator, Anti-Gas, Light, Mk. II) na levém boku. Brašnu má na popruhu přes pravé rameno navlečenou pod vším řemením. Při strojení si měl voják vzít brašnu s maskou jako první, aby mu v případě nutnosti odhození výstroje zůstala a on mohl případně masku použít.
Protiplynová maska uvnitř brašny je mladším modelem, který již nemá oddělený filtr spojený trubicí jako předchozí modely masek. Jedná se o tzv. "lehkou" masku (Respirator, Anti-Gas, Light, Mk. II), u které se filtr přišroubovává na její levou stranu, aby nositel byl i s ní schopen zapřít pušku do ramene. Tento model se vyráběl od roku 1943 ve třech velikostech.
V brašně s protiplynovou maskou nesl voják také další vybavení protiplynové ochrany. Jednalo se o protiplynové brýle (Eyeshield, Anti-Gas), používané jako protiprachové, plechová krabička sady odmořovacích mastí (Ointment, Anti-Gas), mýdlo na zornice (Outfit, Anti-Dimming) a detekční rukávový návlek (Brassard, Gas, Detection). K úchytu filtru masky se připevňovala druhá červená destička identifikačních známek (první nosil voják společně se zelenou na provázku kolem krku).
Podobně jako u jiných armád mohli britští vojáci protiplynové masky zahodit, a zřejmě se tak často dělo, a využívat brašny na masky k ukládání dalších potřebných věcí. Stejně jako u jiných armád se však jednalo o nezákonné nakládání se svěřeným vojenským materiálem a přistižení vojáci mohli být dle toho trestáni.

17) Polní láhev v závěsníku / Bottle, Water, Mk. VII in Carrier, Water-Bottle, W.E. Pattern 1937
Smaltovanou polní láhev o obsahu dvou pint (cca 1, 1 litru) má voják na svém pravém boku umístěnu v závěsníku připnutém na koncích křížových nosných popruhů (Braces, Left and Right, W.E. Pattern 1937). Smaltovaná láhev je opatřena zeleným nátěrem a khaki filcovým potahem. Ten napomáhá uchovávat teplotu nápoje uvnitř láhve. Hrdlo je uzavřeno korkovým špuntem (Stoppers, Cork, Water Bottle, Cords, Short, 9-in.), který je k tělu láhve upevněn jednoduchým provázkem. Závěsník na láhev je opatřen nátěrem zeleného renovátoru Blanco.
Obsah polních láhví tvořila především voda, čaj a citronáda. Alkohol byl pochopitelně zakázán.

18) Polní souprava nářadí v plátěném obalu / Implement, Entrenching, Pattern 1937, Head and Helve Mark II in Carrier, Implement, Entrenching, Pattern 1937 (1st Issue)
Pro potřeby zakopávání měl být každý britský voják vybaven skládací soupravou kopacího náčiní. To vycházelo z téže sady využívané během Velké války (Implement, Entrenching, Pattern 1908). Souprava sestávala z násady, čepele a pouzdra. Oboustranná čepel se jednoduše nasazovala na násadu (topůrko). Zobrazený model násady (Mk. II) byl oproti předchozímu modelu opatřen na svém užším konci kovovým adaptérem k připnutí bajonetu No. 4. S nasazeným jehlovým bajonetem mohla být násada použita pro hledání zakopaných min. Násada je k pouzdru na čepel připevněna ve dvou očkách z popruhů, z nichž jedno se ještě utahuje dalším páskem a přezkou. Pouzdro na nářadí je vyrobeno z popruhoviny stejně jako ostatní řemení, a proto je také nabarveno renovátorem Blanco zelené barvy. Uvnitř pouzdra bylo běžné nošení také příslušenství k čištění zbraně, krému na boty a hadru. Pouzdro s nářadím bylo uchyceno na zadních koncích křížových nosných popruhů, obvykle vzadu na hýždích (tak jako na obrázku), ale mohlo být upevněno také na levém boku.

19) Kožené kotníkové boty / Boots, Ankle ("Ammo Boots")
Pevná obuv je základním předpokladem správného vojenského vybavení. Britští pěšáci používali kotníkové boty vyrobené z černé uhlazené kůže. Boty mají zesílené špičky, šest párů dírek na kožené tkaničky a podbité kožené podrážky. Na patě a na špičce jsou přibity podkůvky, na chodidle jsou přibity kulaté cvočky. Ty samozřejmě častým namáháním vypadávají, a proto lze vidět podrážky s různými počty cvočků. K péči o obuv patřilo i natření bot protichemickým krémem (Protective, Dubbin, No. 1).


Autor: Petr Tolar
Foto: Blanka Chocová
Úprava: Daniel Malý
Figurant: Martin Metelka


Článek ke stažení:

Google+ Google+ Youtube Twitter
Aktuality

Nové fotografie!

11.10.2017

Do Fotogalerie jsme vložili fotografie z poslední akce, kterou jsme nazvali "Hotel Adolf". 

Nové fotografie!

04.04.2017

Do Fotogalerie jsme přidali nové fotografie z našeho únorového cvičení. 

Nové fotografie!

06.03.2017

Po dlouhé době jsem přidali nové fotky ze vzpomínkové akce, které jsme se zúčastnili v únoru letošního roku. Najdete je v sekci Fotogalerie


Naše projekty

Plzeň 1945
Back to 1945

Naši partneři

ČsOL Patton Memorial Pilsen


Výběr jazyka

Patton Memorial Pilsen Patton Memorial Pilsen Patton Memorial Pilsen Patton Memorial Pilsen

- Select Language -