Home »  Fotogalerie »  2012 »  Řopík 2012

Řopík 2012

21. - 22. 9. 2013

Na pozvání našich přátel z VHK 101st Airborne Division Association-West jsme se ve dnech 21. - 22. září zúčastnili 14. ročníku akce Řopík poblíž Chomutova. Akce byla tvořena, jak sobotní klasickou bojovou ukázkou pro veřejnost, tak také pátečním bojovým průzkumem v okolních vesnicích, jehož diváky se stali zvláště zdejší obyvatelé a náhodní kolemjdoucí. Pro zúčastněné členy klubů vojenské historie však byl právě tento průzkum za podpory obrněné techniky (vozy M8 „Greyhound“) netradičním a zajímavějším zpestřením, které na jiných akcích jen tak nezažijeme.

Námět akce byl zasazen do bojů na nizozemsko-německých hranicích na podzim roku 1944. Členové našeho klubu na akci znázorňovali příslušníky pěchoty od blíže nekonkretizované americké obrněné divize v daném období. A "naše" děvčata, která s námi úzce spolupracují, představovala příslušnice holandského hnutí odporu a ANC.

Bojový průzkum okolím začal v pátek okolo třetí hodiny odpolední a skončil návratem až kolem osmé hodiny večerní. Několik desítek členů klubů vojenské historie v uniformách americké armády postupovalo několika místními obcemi a na určitých místech se museli také střetávat s německým nepřítelem. Místní obyvatelé tak byly netradičně vtaženi do děje, neboť vojáci se pohybovali v jejich těsné blízkosti. Do amerického dobového tábora jsme se vraceli na nákladních vozech GMC v koloně historické vojenské techniky již za tmy.

Druhý den v sobotu nás čekala bojová ukázka pro veřejnost, odehrávající se v blízkosti lehkého objektu československého pohraničního opevnění (tzv. Řopík). Ten však pro ukázku představoval pevnůstku kdesi na nizozemsko-německém pomezí, které se vydala obhlédnout dvojice odbojářek z holandského podzemního hnutí. Jimi získané informace by případně posloužily spojeneckým plánovačům, avšak dříve než tento úkol splnily, byly odhaleny německou hlídkou. Nálet spojeneckých letadel (velice zdařené pyrotechnické efekty) však již dával věštit brzkému příjezdu hlavní části amerických jednotek. Po počáteční rovnocenné přestřelce nakonec Američané příjezdem obrněných vozidel M8 získali převahu a německé jednotky přemohli. Po ukázce akce končila a my jsme se vydali na cestu domů.

Akci můžeme hodnotit jako veskrze pozitivní, na kterou budeme dlouho a rádi vzpomínat. Především díky dobře zvládnutému pátečnímu bojovému průzkumu, který si užili jistě všichni zúčastnění. Děkujeme zde pořadatelům z VHK 101st Airborne Division Association-West za pozvání a dobře odvedenou práci. A také ostatním klubům, se kterými se nám dobře vycházelo. Rádi se opět zúčastníme.

Google+ Google+ Youtube Twitter
Aktuality

Nové fotografie!

11.10.2017

Do Fotogalerie jsme vložili fotografie z poslední akce, kterou jsme nazvali "Hotel Adolf". 

Nové fotografie!

04.04.2017

Do Fotogalerie jsme přidali nové fotografie z našeho únorového cvičení. 

Nové fotografie!

06.03.2017

Po dlouhé době jsem přidali nové fotky ze vzpomínkové akce, které jsme se zúčastnili v únoru letošního roku. Najdete je v sekci Fotogalerie


Naše projekty

Plzeň 1945
Back to 1945

Naši partneři

ČsOL Patton Memorial Pilsen


Výběr jazyka

Patton Memorial Pilsen Patton Memorial Pilsen Patton Memorial Pilsen Patton Memorial Pilsen

- Select Language -