Home »  Fotogalerie »  2014 »  Tankový den VTM Lešany

Tankový den VTM Lešany

30. 8. 2014

Ve vojenském technickém muzeu v Lešanech, které spadá pod Vojenský historický ústav Praha, proběhl v sobotu 30. srpna 2014 dvanáctý ročník Tankového dne. Akce se zúčastnili také členové našeho klubu představující příslušníky americké armády. Historické bojové ukázky pro veřejnost se nesly v duchu sedmdesátého výročí válečných událostí roku 1944, konkrétně invaze západních Spojenců do Normandie a překročení československé státní hranice u Dukelského průsmyku. 

Do Lešan jsme dorazili ve dvou skupinách během pátečního odpoledne. Z účastníků akce na straně americké armády jsme byli vůbec první, neboť zbytek přijel v koloně dobové vojenské techniky. Jakožto účastníci sobotních ukázek jsme byli společně s dalšími ubytováni ve starých ubikacích v areálu muzea, takže jsme tentokrát nebudovali řádný tábor. Během noci jsme se také zapojili do nočních stráží, které hlídaly techniku. 

V sobotu ráno jsme se přesunuli k aréně, kde se měla konat bojová ukázka pro veřejnost na téma bojů v Normandii. V rámci této ukázky jsme společně s dalšími kolegy přestavovali příslušníky mechanizované pěchoty, která byla již během války součástí amerických obrněných divizí. Ukázka začala po tradičně dlouhém čekání po půl jedenácté dopoledne útokem amerických výsadkářů na německou dělostřeleckou baterii. Po příjezdu německé těžké techniky (replika tanku PzKfw. VI Tiger a stíhač tanků Hetzer) se výsadkáři stáhli a do boje nastoupila technika a vojáci obrněné divize. Kromě obrněných vozidel M8 Greyhound a polopásového transportéru Halftrack se do boje zapojil také americký stíhač tanků M36 Jackson, jeden z exponátů VTM Lešany. Především díky palbě posledně jmenovaného stroje získali Američané nakonec převahu a ovládli prostor. Tím ukázka bojů v Normandii skončila.

Po skončení naší ukázky jsme se naobědvali, došli podívat na druhou historickou bojovou ukázku věnovanou tentokrát bojům na Dukle a také se vydali do expozic lešanského muzea, kde jsme si pozorně prohlédli vystavenou techniku. Jelikož jsme se museli prodírat davy ostatních návštěvníků, shodli jsme se, že bychom se do muzea měli vypravit dodatečně v jiném termínu. Prohlídka nám zabrala dost času, a tak jsme až při návratu zaznamenali, že ostatní kolegové v amerických uniformách již odjíždějí. Stačili jsme se rozloučit alespoň s Walkerem. Pak už jsme se i my vydali na cestu domů.

Akci jsme si užili, ačkoliv jsme zaznamenali pár trapných chvil a vlastní chybu. Z té se alespoň můžeme poučit pro příště, neboť jsme si jí byli všichni hned vědomi. Jinak se tato akce obešla bez větších problémů. Děkujeme všem kolegům a kamarádům, zvláště pak Jirkovi S. za místo v M8 pro indisponovaného Tomáše. 

Akcí je na konci léta několik a řada z nich se kryje, ale kdo ví, třeba za rok opět v Lešanech. ;-)


Foto by Štěpánka Skálová, několik fotek vypůjčeno z: 
http://jarmu.rajce.idnes.cz/Lesany_tankovy_den_2014/ a 
http://masarikmatvej.rajce.idnes.cz/Tankovy_den_2014/

Google+ Google+ Youtube Twitter
Aktuality

Nové fotografie!

11.10.2017

Do Fotogalerie jsme vložili fotografie z poslední akce, kterou jsme nazvali "Hotel Adolf". 

Nové fotografie!

04.04.2017

Do Fotogalerie jsme přidali nové fotografie z našeho únorového cvičení. 

Nové fotografie!

06.03.2017

Po dlouhé době jsem přidali nové fotky ze vzpomínkové akce, které jsme se zúčastnili v únoru letošního roku. Najdete je v sekci Fotogalerie


Naše projekty

Plzeň 1945
Back to 1945

Naši partneři

ČsOL Patton Memorial Pilsen


Výběr jazyka

Patton Memorial Pilsen Patton Memorial Pilsen Patton Memorial Pilsen Patton Memorial Pilsen

- Select Language -