Home »  Fotogalerie »  2015 »  Den válečných veteránů 2015

Den válečných veteránů 2015

11. 11. 2015

Kromě hlavního města bývá Den válečných veteránů připomínán každoročně také v západočeské metropoli. Vzpomínkový akt u pomníku ČsOL v plzeňském parku Homolka na náměstí M. Horákové organizují společně plzeňská jednota Československé obce legionářské a Krajské vojenské velitelství Plzeň. Ve středu 11. listopadu 2015 se u pomníku sešlo několik desítek návštěvníků, kteří si chtěli společně připomenout oběti válečných konfliktů.

Vedle zástupců plzeňské jednoty ČsOL a KVV Plzeň byli na akci přítomni také zástupci tachovské jednoty ČsOL, Krajského úřadu Plzeňského kraje, Magistrátu města Plzně, Úřadu Městské části Plzeň 2 a Plzeň 4, plzeňské organizace Českého svazu bojovníků za svobodu, plzeňské odbočky Svazu letců ČR, Vojenského sdružení rehabilitovaných, a členové klubů vojenské historie, včetně toho našeho. Čestnou stráž stáli zástupci ČsOL, ČSBS, plzeňské roty Aktivních záloh ČR a mladých skautů z plzeňského Junáka.

Kapela pětatřicátého plzeňského pěšího pluku – Foligno zahrála státní hymnu a s první řečí vystoupil hejtman Václav Šlajs, který zdůraznil, že žijeme nejdelší dobu v míru a demokracii. Po něm vystoupil předseda plzeňské jednoty mjr. Jindřich Plescher, který vyzval přítomné ke vzpomínce na české vojáky, kteří sloužili a slouží v zahraničních misích Armády ČR, a kteří jsou pokračovateli československých legií. Prap. Jaroslav Tlsták pak přečetl armádní rozkaz ministra obrany ke Dni válečných veteránů 2015. Součástí programu vzpomínkového aktu bylo také předání ocenění. 

Poté již následovalo pokládání věnců a květin. Zástupci všech zmíněných institucí položili k pomníku své květinové dary. Dětský pěvecký sbor složený ze žáků prvního stupně 20. základní školy v Plzni pak zazpíval píseň "Ach synku, synku", což všichni přítomní ocenili velikým potleskem. Ostatně, žáků plzeňských základních škol bylo přítomno ještě více, neboť se dostavily třídy z 21. ZŠ a 25. ZŠ. Počet zastoupení školní mládeže se na této akci každoročně zvyšuje, což je jistě pozitivní. I po skončení oficiální části vzpomínkového aktu se řada žáků zdržela a pro své školní časopisy dělala rozhovory s pamětníky.

 

Foto by Magdalena Malá

 

Google+ Google+ Youtube Twitter
Aktuality

Nové fotografie!

11.10.2017

Do Fotogalerie jsme vložili fotografie z poslední akce, kterou jsme nazvali "Hotel Adolf". 

Nové fotografie!

04.04.2017

Do Fotogalerie jsme přidali nové fotografie z našeho únorového cvičení. 

Nové fotografie!

06.03.2017

Po dlouhé době jsem přidali nové fotky ze vzpomínkové akce, které jsme se zúčastnili v únoru letošního roku. Najdete je v sekci Fotogalerie


Naše projekty

Plzeň 1945
Back to 1945

Naši partneři

ČsOL Patton Memorial Pilsen


Výběr jazyka

Patton Memorial Pilsen Patton Memorial Pilsen Patton Memorial Pilsen Patton Memorial Pilsen

- Select Language -