Home »  Fotogalerie »  2015 »  Vzpomínka na Jiřího Potůčka

Vzpomínka na Jiřího Potůčka

12. 7. 2015

V neděli 12. července 2015 se členové našeho klubu zúčastnili vzpomínkového aktu u příležitosti 96. výročí narození parašutisty Jiřího Potůčka, radiotelegrafisty paraskupiny SILVER A. Vzpomínka se konala od půl jedenácté u pomníku Jiřího Potůčka před budovou obecního úřadu v Břasích.

Právě v Břasích, tehdy Vranově, strávil Jiří Potůček většinu svého života. Narodil se 12. července 1919 v Brunecku v Itálii, odtud se rodina přestěhovala do Vranova (Břas), kde Potůček prožil dětství a mládí. Nacistická okupace vlasti jej zastihla v Jugoslávii, kde pracoval jako gumárenský instruktor firmy Baťa. Rozhodl se pro vstup do formujícího se československého vojska a již v lednu 1940 byl přiřazen k telefonní rotě ve Francii. Po ústupu do Velké Británie se dobrovolně přihlásil k plnění zvláštních úkolů v okupované vlasti. Prodělal speciální výcvik a jako parašutista-radiotelegrafista byl přidělen k tříčlenné paradesantní skupině SILVER A. Dalšími členy skupiny byli Alfréd Bartoš (velitel) a Josef Valčík. Do protektorátu byla skupina vysazena na konci roku 1941 společně s paraskupinami SILVER B a ANTHROPOID. V oblasti působení výsadku, na Pardubicku, zahájil Potůček rádiové spojení s Londýnem, které udržoval až do června 1942. Toto spojení bylo nesmírně důležité, sehrálo i důležitou roli během příprav atentátu na Reinharda Heydricha. Nakonec však i díky udání Karla Čurdy došlo k odhalení odbojové zpravodajské sítě, což vedlo likvidaci skupiny. Valčík padl společně s dalšími parašutisty v kryptě kostela v pražské Resslově ulici, Bartoš se zastřelil při pokusu uniknout z obklíčení gestapáků v pardubických ulicích. Potůčkovi se sice podařilo prostřílet z obklíčení u svého úkrytu na Končinách u Bohdašína, ale po třídenním útěku byl zcela vyčerpán v lesíku u Trnové poblíž Rosic vypátrán a zastřelen českým četníkem Karlem Půlpánem. Život Jiřího Potůčka skončil 2. července 1942, deset dní před jeho třiadvacátými narozeninami.

Členové našeho klubu jsou již tradičními účastníky vzpomínky na osobu Jiřího Potůčka. Na pozvání Obecního úřadu Břasy tomu nebylo jinak ani letos, ačkoliv byla celá akce menšího rázu, než v roce předchozím. Zúčastnili jsme se v dobových uniformách příslušníků československého vojska ve Velké Británii a zajistili také čestnou stráž u pomníku.

Po tradičním úvodním odvysílání zdravice v Morseově abecedě panem Jiřím Šavlíkem, přivítal všechny přítomné starosta Břas Ing. Mgr. Miroslav Kroc. Následně o životě a smrti Jiřího Potůčka pohovořil zástupce plzeňské pobočky Svazu letců ČR Václav Toman, který nezapomněl připomenout aktuální 70. výročí konce druhé světové války a její oběti. Slova se ujali také další vzácní hosté: europoslanec Jiří Pospíšil, senátorka doc. MUDr. Milada Emmerová, radní Plzeňského kraje Mgr. Zdeněk Honz, místostarosta města Rokycany Mgr. Jan Šašek a další. Bratr Rostislav Vychodil, z rokycanské jednoty ČsOL, předal starostovi Břas čestné uznání za dlouholetou práci v udržování památky Jiřího Potůčka. Jako tradičně se aktu zúčastnila také delegace Českého svazu bojovníků za svobodu z Pardubic, kde Jiří Potůček padl a kde má také svůj pomník (Trnová je dnes součástí města Pardubice).

Po proslovech byly k patám pomníku položeny věnce a květiny. S těmi se přidali také členové našeho klubu. Celá vzpomínka byla zakončena českou státní hymnou.

Zájemci mohli ještě v kulturním středisku K21 ve Stupně (část obce Břasy) navštívit výstavu „Setkání na demarkační linii“, která byla připravena k 70. výročí ukončení druhé světové války. Možnosti jsme využili a již nyní vyhlížíme příští vzpomínku na Jirku Potůčka, na které opět nemůžeme chybět.


Foto by Jaroslav Kreisinger

Google+ Google+ Youtube Twitter
Aktuality

Nové fotografie!

11.10.2017

Do Fotogalerie jsme vložili fotografie z poslední akce, kterou jsme nazvali "Hotel Adolf". 

Nové fotografie!

04.04.2017

Do Fotogalerie jsme přidali nové fotografie z našeho únorového cvičení. 

Nové fotografie!

06.03.2017

Po dlouhé době jsem přidali nové fotky ze vzpomínkové akce, které jsme se zúčastnili v únoru letošního roku. Najdete je v sekci Fotogalerie


Naše projekty

Plzeň 1945
Back to 1945

Naši partneři

ČsOL Patton Memorial Pilsen


Výběr jazyka

Patton Memorial Pilsen Patton Memorial Pilsen Patton Memorial Pilsen Patton Memorial Pilsen

- Select Language -