Home »  Fotogalerie »  2015 »  Vzpomínka na rodinu Králových

Vzpomínka na rodinu Králových

24. 10. 2015

V sobotu 24. října 2015 se před pamětní deskou na domě č. p. 1 v ulici Pod Záhorskem sešli zástupci Úřadu Městského obvodu Plzeň 1, plzeňské organizace Českého svazu bojovníků za svobodu, plzeňské jednoty Československé obce legionářské, Leteckého historického klubu Plzeň, Městské policie Plzeň a našeho klubu vojenské historie, aby společně uctili památku rodiny Králových.

Právě před 73 lety, 24. října 1942, byla plzeňská rodina policejního inspektora Krále popravena v nacistickém koncentračním táboře Mauthausen. Královi byli popraveni společně s dalšími spolupracovníky parašutistů vysazených do okupované vlasti z Velké Británie a s jejich příbuznými.

Královi se totiž stali jedněmi z prvních spolupracovníků parašutistů Jana Kubiše a Josefa Gabčíka ze skupiny ANTHROPOID ještě před koncem roku 1941. Díky napojení na sokolský odboj pomohli oběma parašutistům v přesunu do Prahy, kde mohli připravovat provedení svého úkolu. Na jaře 1942 poskytovali Královi úkryt nejen jim, ale také dalším parašutistům z paraskupin SILVER A a OUT DISTANCE, během jejich účasti na neúspěšné operaci CANNONBURY – navádění britských bombardérů na Škodovy závody. To se později stalo rodině osudným, neboť jejich jména a adresu udal parašutista Karel Čurda ze skupiny OUT DISTANCE. Rodina byla začtena pracovníky plzeňského gestapa již krátce po Čurdově udání, 17. června 1942. Represe postihla jak otce Václava Krále, bývalého policejního inspektora, tak i jeho ženu Pavlu a sedmnáctiletou dceru Helenku. Všichni byli za svou odbojovou činnost popraveni.

 

Pietní vzpomínka před domem, ve kterém rodina Králových bydlela, a ve kterém ukrývala parašutisty, začala v jedenáct hodin dopoledne. Po úvodních slovech Stanislava Bukovského z ČSBS a Miroslava Brabce, starosty MO Plzeň 1, byly k pamětní desce položeny květinové dary. Za plzeňskou jednotu ČsOL a náš klub vojenské historie položil květinu Petr Tolar. Poté všichni zástupci zúčastněných institucí poděkovali za pravidelné schůzky u tohoto pomníku. Vzpomínkovému aktu byli přítomni i reportéři regionální televizní stanice Plzeňská 1, která z akce odvysílala krátkou reportáž.

 

Foto by Jaroslav Kreisinger

Google+ Google+ Youtube Twitter
Aktuality

Nové fotografie!

11.10.2017

Do Fotogalerie jsme vložili fotografie z poslední akce, kterou jsme nazvali "Hotel Adolf". 

Nové fotografie!

04.04.2017

Do Fotogalerie jsme přidali nové fotografie z našeho únorového cvičení. 

Nové fotografie!

06.03.2017

Po dlouhé době jsem přidali nové fotky ze vzpomínkové akce, které jsme se zúčastnili v únoru letošního roku. Najdete je v sekci Fotogalerie


Naše projekty

Plzeň 1945
Back to 1945

Naši partneři

ČsOL Patton Memorial Pilsen


Výběr jazyka

Patton Memorial Pilsen Patton Memorial Pilsen Patton Memorial Pilsen Patton Memorial Pilsen

- Select Language -