Home »  Fotogalerie »  2016 »  Koncert na demarkační čáře 2016

Koncert na demarkační čáře 2016

14. 5. 2016

Po náročných plzeňských oslavách osvobození a konce druhé světové války v Evropě se několik našich členů vypravilo v sobotu 14. května 2016 také do obce Nezvěstice, kde se zúčastnili tematicky podobné akce. Ta nebyla pochopitelně tak velkolepá, jako v Plzni, ale o to více jsme si ji mohli užít a strávit klidnější chvíle ještě na vlně květnových oslav.

Obec Nezvěstice se v roce 1945 ocitla přímo na tzv. demarkační linii, která vytyčovala hranici dotyku spojeneckých vojsk. Letošní 71. výročí osvobození Nezvěstic připomněla tradiční akce „Koncert na demarkační čáře“ na tamním koupališti. Členové našeho klubu, společně s kolegy ze spřátelených KVH Soldaten a KVH Honvéd a plzeňských Rangers, představili techniku, uniformy, výzbroj a výstroj tří armád, které se v květnu 1945 nacházeli na Plzeňsku - americké, německé a maďarské. Na prezentaci vybavení armády sovětské sice nedošlo, ale s velkou pravděpodobností se to již příští rok změní.

Pro účinkující začala akce příjezdem na nezvěstické koupaliště a rozložením skromných výstav kolem poledne. V tutéž dobu dojeli k nezvěstickému kostelu kolegové od Rangers s dobovou vojenskou technikou, kde ji zpřístupnili zájemcům z řad nejmenších. Jednalo se o vyzy Dodge, GMC a Ward la France. Na druhou hodinu odpoledne se s technikou odebrali na koupaliště, kde právě od dvou hodin začal hlavní program. K poslechu hrál Hrádecký Big Band a s divadelním vystoupením účinkoval ochotnický spolek Osvětové retro divadlo Orel z Kasejovic. Přítomní uniformovaní účastníci připravili komentovanou ukázku podob amerických, německých a maďarských vojáků. A také se věnovali i jednotlivcům, kteří se zajímali o vystavované dobové artefakty. I když nás během dne několikrát nepříjemně překvapily slabé deště, jinak nám počasí přálo. Akce končila v pozdních odpoledních hodinách.

Na akci nás přišli navštívit také mladí kolegové z KVH Otakara Svitáka Blovice, kterým jsme předávali některé rady a tipy z našeho koníčku. Věříme, že toto setkání nebylo poslední a pozveme je i na některé další akce. Již nyní jim rádi pomáháme v jejich začátcích.

Celá akce se nesla ve velmi pohodové náladě a my jsme si ji užili. Děkujeme organizátorům za pozvání, a pokud nám to vyjde, rádi se zúčastníme i za rok.

 

Foto by Simona Beránková

Google+ Google+ Youtube Twitter
Aktuality

Nové fotografie!

11.10.2017

Do Fotogalerie jsme vložili fotografie z poslední akce, kterou jsme nazvali "Hotel Adolf". 

Nové fotografie!

04.04.2017

Do Fotogalerie jsme přidali nové fotografie z našeho únorového cvičení. 

Nové fotografie!

06.03.2017

Po dlouhé době jsem přidali nové fotky ze vzpomínkové akce, které jsme se zúčastnili v únoru letošního roku. Najdete je v sekci Fotogalerie


Naše projekty

Plzeň 1945
Back to 1945

Naši partneři

ČsOL Patton Memorial Pilsen


Výběr jazyka

Patton Memorial Pilsen Patton Memorial Pilsen Patton Memorial Pilsen Patton Memorial Pilsen

- Select Language -