Home »  Fotogalerie »  2016 »  Uctění památky křimických obětí první a druhé světové války a sestřelených amerických letců

Uctění památky křimických obětí první a druhé světové války a sestřelených amerických letců

23. 4. 2016

V sobotu 23. dubna 2016 se na Křimické náměstí v Městské části Plzeň 5 – Křimice konala vzpomínka na oběti první i druhé světové války z řad křimických obyvatel a na sestřelené americké letce. Američtí letci ze dvou bombardérů Boeing B-17G zahynuly v troskách letadel nedaleko Křimic sestřelených během posledního náletu na plzeňské Škodovy závody 25. dubna 1945. Část posádky bombardérů se zachránila na padáku.

Vzpomínkové akce se zúčastnil také zástupce plzeňské jednoty Československé obce legionářské, který položil květinu všech tří pomníků.

Svou historickou vojenskou techniku na akci představili členové Military Car Clubu Plzeň. Úvodní vystoupení předvedly mažoretky Maršálky Plzeň za hudebního doprovodu Velké dechové hudby ZUŠ Chválenická Plzeň. Akci moderoval tajemník úřadu městské části pan Ladislav Plochý. První proslov přednesl křimický starosta pan Vít Mojžíš. Po něm se slova ujal první náměstek plzeňského primátora pan Martin Baxa. Ke slovu se s vděkem dostal také americký vojenský přidělenec Mark A. Wootan. V průběhu akce prolétl nad hlavami přítomných americký cvičný letoun Harvard. Čestní hosté následně přistoupili k položení květinových darů ke třem pomníkům – pomníku křimických občanů padlých za první světové války, pomníku křimických obětí druhé světové války a nakonec k pomníku padlých amerických letců. Vedle zástupců křimické městské části a náměstka plzeňského primátora Baxy, položil květiny také americký vojenský přidělenec Wootan, poslanec parlamentu ČR pan Jaroslav Lobkowicz, a dále zástupce Krajského vojenského velitelství Plzeň, Leteckého historického klubu Plzeň, Military Car Clubu Plzeň, a také zástupce plzeňské jednoty Československé obce legionářské. Před závěrečným vystoupením mažoretek a kapely, řekl historik a publicista pan Karel Foud několik slov k událostem dubna 1945.
Na závěr aktu odhalil americký vojenský přidělenec společně se starostou nové pojmenování jedné z křimických ulic, která ponese jméno po pilotovi jednoho ze sestřelených letadel - Evansova.

Doprovodný program pokračoval v areálu křimického zámku.

 

Foto by Jaroslav Kreisinger

Google+ Google+ Youtube Twitter
Aktuality

Nové fotografie!

11.10.2017

Do Fotogalerie jsme vložili fotografie z poslední akce, kterou jsme nazvali "Hotel Adolf". 

Nové fotografie!

04.04.2017

Do Fotogalerie jsme přidali nové fotografie z našeho únorového cvičení. 

Nové fotografie!

06.03.2017

Po dlouhé době jsem přidali nové fotky ze vzpomínkové akce, které jsme se zúčastnili v únoru letošního roku. Najdete je v sekci Fotogalerie


Naše projekty

Plzeň 1945
Back to 1945

Naši partneři

ČsOL Patton Memorial Pilsen


Výběr jazyka

Patton Memorial Pilsen Patton Memorial Pilsen Patton Memorial Pilsen Patton Memorial Pilsen

- Select Language -