Na této stránce si můžete pročíst jednotlivé medailonky válečných veteránů a dalších osobností, kterým bylo v posledních letech uděleno čestné členství Klubu vojenské historie Tommy & Yankee, z.s. Plzeňu

Glynn G. Raby

AMERICKÝ VÁLEČNÝ VETERÁN,
9. PĚŠÍ PLUK, 2. PĚŠÍ DIVIZE

Glynn G. Raby se narodil dne 30. listopadu 1924. Během července 1944 byl přidělen k rotě H, 9. pěší pluk, 2. pěší divize, kde sloužil jako spojař. V následujících měsících prošel všemi pěti bojovými kampaněmi své jednotky, včetně bitvy v Ardenách. V boji tak strávil více jak 250 dní. V květnu 1945 byl Glynn umístěn se svou rotou H v Rokycanech, na které si uchoval mnoho krásných vzpomínek.

Glynn je jedním z nejvitálnějších veteránů, se kterými jsme měli kdy čest se setkat. Stále chodí třikrát týdně do posilovny a udržuje se ve skvělé kondici. Náš klubu je s Glynnem v kontaktu od roku 2011 a v roce 2016 jsme měli tu čest se konečně osobně setkat během Slavností svobody v Plzni, kde byl čestným hostem.

Dnes žije Glynn ve státě Tennessee, pečlivě sleduje naše aktivity a je jedním z největších fanoušků našeho spolku. V roce 2017 obdržel Glynn čestné členství v našem spolku za jeho dlouholetou podporu a neocenitelné přátelství.

Earl Ingram

AMERICKÝ VÁLEČNÝ VETERÁN,
38. PĚŠÍ PLUK, 2. PĚŠÍ DIVIZE

Earl Ingram se narodil 2. září 1922. V lednu 1940 se dobrovolně přihlásil do armády. O čtyři roky později dne 21. září 1944 byl u francouzského přístavu Brest přidělen jako nadporučík k rotě L, 38. pěšímu pluku, 2. pěší divize. Jako vynikající důstojník byl svými muži vždy velmi respektován. Osobně je vedl například v boji během bitvy o Krinkelt-Rocherath v prosinci 1944. V květnu 1945 byla Earlova jednotka umístěna ve čtvrti Slovany v Plzni, kde oslavila zprávu o konci války v Evropě. O několik týdnů později byl Earl Ingram a rota L převelena k obci Kříše a Stupno, kde dohlíželi na demarkační linii.


Earl Ingram sloužil v armádě celkem 34 let. Během své kariéry se zúčastnil nejen druhé světové války, ale také Korejské války a o několik let později i války ve Vietnamu, kde byl během oblehání Plei Me v roce 1965 velitelem „Task Force Ingram“. Po skončení armádní kariéry žil Earl Ingram v Severní Karolíně a od roku 1994 byl pravidelným hostem každoročních Slavností svobody v Plzni.


V roce 2017 jsme osobně udělili Earlovi Ingramovi čestné členství za jeho dlouhodobou spolupráci a také morální inspiraci pro členy našeho spolku.


Earl Ingram zemřel ve věku 99 let dne 27. září 2021. Nikdy na něj nezapomeneme!

Cloyd C. Green

AMERICKÝ VÁLEČNÝ VETERÁN,
13. PĚŠÍ PLUK, 8. PĚŠÍ DIVIZE

Cloyd C. Green se narodil dne 26. června 1925 ve městě Kansas City, stát Missouri. Dne 6. září 1943 nastoupil do armády a prošel základním armádním výcvikem v Camp Wolters, stát Texas. Do Francie připlul coby náhradník dne 6. července 1944 a krátce na to byl přidělen k rotě I, 13. pěšímu pluku, 8. pěší divize jako střelec z automatické zbraně M1918 BAR. Ve svých devatenácti letech se zúčastnil bojů v Normandii, těžkých městských bojů v pevnosti Brest či krvavých bojů v Hürtgenském lese a Německu. Při bojích v Hürtgenském lese u obce Bergstein utrpěl střelná zranění a strávil dva měsíce v nemocnici. Krátce po svém návratu k jednotce byl v dubnu 1945 při bojích v německém městě Siegen znovu zraněn, když jej zasáhla dávka ze samopalu. Do konce války se léčil v nemocnici. Zbytek života Cloyda trápily bolesti spojené s jeho zraněními z války.

Náš spolek udržoval s Cloydem kontakt od roku 2011. Během této doby Cloyd výrazným způsobem přispěl k našemu rozvoji, a to díky pečlivé a neocenitelné konzultaci mnoha z našich akcí a aktivit. V roce 2016 jsme se rozhodli udělit Cloydovi jako vůbec první osobě čestné členství v našem spolku.

Cloyd C. Green zemřel dne 2. dubna 2020. Nikdy na něj nezapomeneme!

Patrick Dewane

VNUK AMERICKÉHO VÁLEČNÉHO
VETERÁNA MATTA F. C. KONOPA

Patrick Dewane je autorem jedinečné one man show „The Accidental Hero“, v rámci které vypráví příběh svého dědečka, podplukovníka Matta F. C. Konopa, který byl během druhé světové války velitelem Special Troops, 2. pěší divize. Rodina Matta Konopa původně žila v okolí města Domažlice a během 60. let 19. století se rozhodla emigrovat do Spojených států, kde se natrvalo usadila. Matt Konop se narodil 6. února 1906 ve Wisconsinu a vyrůstal v ryze českém prostředí. Jeho mateřským jazykem zůstala čeština. Během druhé světové války byl pro znalost českého jazyka vybrán velitelem 2. pěší divize, aby vedl průzkumný oddíl na území naší vlasti. Souhrou náhod se tak stalo, že podplukovník Matt Konop v roce 1945 osvobodil své vlastní příbuzné v obcích Klenčí, Mrákov a Domažlice. Jakmile se obyvatelé Domažlic dozvěděli, že je osvobodil americký důstojník, který je jejich krajanem a hovoří česky, nesli jej za obrovské radosti na ramenou na náměstí v Domažlicích. Z tohoto momentu vznikly jedny z nejslavnějších fotografií osvobození západních Čech. Matt Konop zemřel v roce 1983. Jeho vnuk Patrick Dewane se rozhodl jít po stopách svého dědečka a objevit tak neuvěřitelný kus vlastní historie a svou druhou vlast, která mu přirostla k srdci.

Jako ocenění dlouholeté spolupráce, významné podpory a přátelství, obdržel Patrick Dewane čestné členství v našem spolku, které mu bylo uděleno v roce 2018.